Дуже цікава маловідома пісня на оригінальну музику 17 століття. «Київський Марш», або «Архангел Михаїл»

Слова до пісні написав Тараса Компаніченка, поклавши їх на музику XVII ст. авторства Миколи Дилецького. Можна припустити, що Тарас свідомо чи несвідомо під час написання цієї пісні надихався безсмертним твором Котляревського «Енеїда» бо в пісні йде цікаве порівняння Києва з Троєю та Римом. «Києве місто Троє фрігійська Риме для Матері Руси».
Друга назва пісні «Архангел Михаїл» У християнській традиції це ангел-цілитель, ангел воїн згодом — захисник, заступник вояків і лицарів. В Українських землях образ Архангела Михаїла стає офіційним гербом Київського воєводства з 1471 року, хоча ймовірно його лик використовуюся на знаменах княжих воїнів ще з часів Київської русі. В останній книзі Нового Завіту «Апокаліпсисі» архангел Михаїл постає як головнокомандувач (архістратиг) сил добра, що повинні в битві перемогти орди зла на чолі з антихристом. З 16 століття архангел Михаїл починає символізувати всю Київщину, а в широкому значенні всю Наддніпрянську Україну. З 1782 року архангел стає офіційним гербом міста Київа. Шанували архангела Михаїла і українські козаки, з часів Гетьманщини 17-18 ст. відомо, що в день святого Михайла 21 листопада влаштовували пишні застілля.
В 1917 році Григорій Нарбут навіть розробив проект герба Української Народної республіки, що поєднував тризуб Володимира та зображення архангела Михаїла проте цей варіант герба не було затверджено.
 
 
Виконує “Хорея Козацька” (“Chorea Kozacka”)
(Відеоряд: Українські ікони, XVII-XX ст.)
 
Ой славен, славен Київ горами,
славен святими церквами
А ще й славніший Київ,
красніший і доньками, і синами
 
У нас на Русі над дива усі
дивніший Київ і Поділ
Печерське давне, Софія славна
і Златоверхий Михаїл
 
Києве місто Троє фрігійська
Риме для Матері Руси
Єрусалиме град незборимий
ми твої вої і сини.
 
Станемо дружно мужньо потужно
від гір узвозами на діл
В нас на знаменах, щитах черлених
архангел божий Михаїл.
 
Вчені й герої, святі і вої
землі твоєї цвіт і сіль
Славу велику їх многолику
не з’їсть ні час, ні тлінь, ні цвіль
 
Своїм нащадкам зоставім в спадку
для взору славу наших діл
Щоби й на небі стоять при тебі
Архангел божий Михаїл