Майбутній король Речі Посполитої Владислав IV Ваза, представник одного з найповажніших на той час монарших дворів Центральної Європи, вручив коштовний подаруноку країнському гетьману. Про це пише газета Експрес.
Золотий меч символізував визнання високого становища гетьмана та очолюваного ним Війська Запорізького, а також звитягу українського козацтва у Хотинській битві.
Довжина золотого меча Сагайдачного була 1165 мм, довжина клинка — 967 мм, ширина біля гарди — 36,5 мм.
Як встановили дослідники, він був виготовлений у першій чверті XІV століття в Італії. Його оправа — справа рук майстрів XVІ століття.
Так, саме завдяки хисту Петра Конашевича-Сагайдачного у Хотинській битві у 1621 році Центральна Європа не зазнала нападу османів.
Низка битв між польсько-козацьким і османським військами, що відбувалися з 2 по 28 вересня 1621 року, були виснажливі. Тоді турки здійснили шість “великих штурмів”. Перед п’ятим із них помер гетьман великий литовський Ян Кароль Ходкевич, тож Сагайдачний залишився єдиним іменитим воєначальником у війську Речі Посполитої.
28 вересня відбувся останній, шостий штурм, який був особливо потужний. Турки дев’ять разів ходили в атаку на польсько-козацький табір, втратили не менш як 12 тисяч осіб, але перемоги не здобули. У жовтні 1621 року султан Осман II погодився припинити війну.
Тоді поляки визнали, що Річ Посполита була врятована саме завдяки діям Петра Конашевича-Сагайдачного. Крім цього, саме поразка в Хотинській битві змусила Османську імперію відмовитись від планів завоювання Центральної Європи.