Архів ВРОУ

Протокол І-го засідання РОУ від 17 грудня 2011 року

 

Протокол ІІ-го засідання РОУ від 18 лютого 2012 року

 

Протокол ІІІ-го засідання РОУ від 28 квітня 2012 року

 

Протокол ІV-го засідання РОУ від 28 липня 2012 року

 

Протокол V-го засідання РОУ від 8 вересня 2012 року

 

Протокол VІ-го засідання РОУ від 1 грудня 2012 року

 

Протокол VІІ-го засідання РОУ від 2 березня 2013 року

 

Протокол VІІІ-го засідання РОУ від 18 травня 2013 року

 

Протокол засідання Х Надзвичайної Ради отаманів України (РОУ) 06 грудня 2014 року м.Київ

Протокол засідання Х Надзвичайної Ради отаманів України (РОУ)

06 грудня 2014 року                         м.Київ

Всього присутні 93 отамани, з різних регіонів України - 30 осіб.

На початку засідання Головуючий на засіданні Ради отаманів України, Голова оргкомітету з проведення Х засідання Надзвичайної РОУ, Верховний отаман МО «Об’єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва» О. Левандо привітав всіх присутніх з Днем Збройних Сил України, представив членів Президії: Орехова С.М, Баранова В.О., Сагайдака Д.І., КостюкаО.В., Ямненка М.І, Хрістова Г.

Хвилиною мовчання пом’янули загиблих військовослужбовців, волонтерів, козаків при проведенні Антитерористичної операції на Сході України.

У вступному слові Левандо О.П. зупинився на діяльності РОУ за останній період і причинах необхідності проведення даного засідання Надзвичайної Ради Отаманів України.

Відкриття засідання РОУ супроводжувалося виконанням Державного Гімну України.

Протоієрей Микола Потоп за давнім козацьким звичаєм благословив зібрання.

Було затверджено порядок денний засідання, регламент проведення Х Надзвичайної Ради Отаманів України, зачитане привітання від Міністерства оборони України та військового підрозділу батальону «Айдар» з м.Щастя, від Верховного отамана козацтва в Болгарії Г. Хрістова та багатьох різних організацій.

 1.Про діяльність козацьких організацій в умовах сьогодення виступив заступник голови Координаційної ради козацтва при Запорізькій облдержадміністрації отаман Сухінін Д.В., який доповів про діяльність козацьких організацій при проведенні АТО, про підготовку та проведення спеціальних операцій «Дозор», «Перехоплення», які не дали можливості сепаратистам, російським бойовикам захопити територію Запорізької області. Запропонував проводити подібні операції в інших областях, прилеглих до Луганської та Донецької областей, дав об’єктивну оцінку діяльності районних державних адміністрацій в умовах війни з російськими найманцями, їх ролі в наданні допомоги Українським Збройним Силам, населенню, яке страждає від збройних протистоянь.

Зупинився на питаннях проведенні виховної, фізичної підготовки козаків, дотримання вимог Кодексу честі козака, запропонував частіше використовувати козацькі сайти для пропаганди бойової підготовки козаків, роботи з державними органами влади та органами місцевого самоврядування. Зауважив, що без підтримки обласних, районних, міських держадміністрацій ми не зможемо створити дієздатну Раду отаманів України та її представництво при Президентові України. В подальшій нашій діяльності слід більш предметно займатися створенням козацьких поселень, соціальною допомогою козакам та членам їх сімей. Окремої розмови потребує наша міжнародна діяльність. На одному із засідань РОУ необхідно проаналізувати наші зв’язки з козацькими організаціями Білорусії, Болгарії, Сербії та інших держав, ще раз оговорити нормативно-правову базу розвитку козацького руху. Пропоную Президії підготувати питання про організацію проведення у 2015 році Міжнародного козацького конгресу.

Це підштовхне адміністрацію Президента України зосередитись і на питаннях козацького самоврядування, особливо в сільській місцевості.

I. В обговоренні першого питання порядку денного виступили:

1. Отаман Буго-Чорноморської козацької паланки Висоцький П.А., який звернув увагу присутніх на вивчення історії козацького руху в Україні. Наприклад, при Гетьмані Чорноволі В.М., Президенту України Ющенку В.А.- були видані Укази Президента України щодо подальшого розвитку козацтва в Україні. Але їх виконання на цей час завмерло. Всі наступні Президенти не спроможні були опікуватися цими питаннями, не бажали залучати до державотворення, соціально-економічного розвитку козацькі організації, можливо боячись активної їх діяльності. Впевнений, зв’язок з Адміністрацією Президента України необхідно обов’язково встановити. Це потрібно не тільки козакам. Треба переконати і народних депутатів України, і Президента України в тому, що за участю Українського козацтва держава спроможна не допустити подальшого поширення сепаратизму та федералізму на території України.

2. Президент Всеукраїнської федерації «Спас» Олександр Притула, (м. Запоріжжя), звернувся до козаків, отаманів з проханням не ігнорувати головні наші завдання щодо виховання та навчання козаків, предметніше займатися питаннями впровадження козацької педагогіки в навчальних закладах, а не тільки на рівні громадських організацій. Тут потрібна тісна взаємодія з науковцями, практиками цієї роботи у ВУЗах, науково дослідними установами, Міністерством освіти та науки України.Пора ставити питання: «Скільки козаків підготував, виховав кожний з нас?

Слід серйозно зайнятись інформаційним захистом населення України, налагодити зв’язки з українськими козаками в РФ. Український козак – це воїн, авангард українського народу. Треба врахувати ментальні особливості козаків при формуванні мобілізаційного резерву військових підрозділів (подібно до Швейцарії), при створенні козацьких підприємств, при доопрацюванні проекту Закону України «Про Українське козацтво».

3. Президент МГО «Народна академія українського козацтва» В’ячеслав Іванюк, підтвердив, що вихованням козаків недостатньо займаються майже всі козацькі організації. Підтвердженням цього є дуже скромні результати козацької гри «Джура», «Сокіл», їх мало чисельність, недостатнє методичне забезпечення. Придивіться до підготовки та діяльності пластунів, скаутів – хоча це не козацькі об’єднання. Наша академія розробила методику козацького самоврядування в навчальних закладах, готові надати допомогу в проведенні цієї роботи. Пропоную на одному із засідань РОУ запланувати розгляд питань підготовки та виховання козаків. Майбутнє починається сьогодні, тому нам потрібна науково обгрунтована Стратегія підготовки та виховання козаків. Звертаюсь до отаманів: просимо вносити свої розумні пропозиції з цього питання.

4. Верховний отаман ВГО «Академії культурної спадщини Українського козацтва» Руголь Ю.Б., запропонував провести самостійно в кожній козацькій організації люстрацію козаків, перед тим, як приймати Закон України «Про Українське козацтво». Продемонстрував присутнім фотографію, на якій українські козаки на День Українського козацтва присягали прапору РФ. Разом з тим, слід ламати свою гординю кожному отаману, наслідуючи історичні приклади І.Сірка, І.Богуна, П.Сагайдачного, в кожному випадку діяти демократично, дотримуючись козацьких морально-етичних принципів особливо бути обережними (при присвоєнні козацьких звань, звань Героїв Українського козацтва та інших).

5. Отаман ВГО «Академії культурної спадщини українського козацтва» Леонтій Самчук, (Рівненська область), підтримав попереднього виступаючого щодо очищення козацьких організацій від осіб, які заплямували себе, свою честь, своєю бездіяльністю та порушенням статутних вимог. Запропонував в кожній організації створити комітет з достойних козаків і провести в короткий термін люстрацію козаків. Культура козака – перед усе. Бо деякі окремі козаки тільки хизуються тим, що вміють матюкатися і пити горілку. Таким не місце в наших організаціях. Потрібна хороша література про діяльність українських козаків, гарні приклади для наслідування для молоді, приклади, на яких потрібно вчити та виховувати молоде покоління козаків. Щоб до нас, як козаків, з прихильністю ставилося населення, щоб нас згадували за наші добрі справи. Ми маємо поводитися як трава – нас топчуть, а ми ростемо на диво всім. А нашим ворогам – хай в роті пір’я виросте!

6. Отаман ВГО «Об’єднане козацтво ім.П.Сагайдачного» Опрішко В.П., заявив, що метою його організації є створення козацьких осередків в кожній з київських шкіл. Погоджуюсь з багатьма виступаючими щодо опрацювання нормативно-правових актів про військово-патріотичне виховання козаків. Це наш недолік і його треба усувати. Окремі форми військово-патріотичного виховання ми використовуємо, але цього замало. Потрібні серйозні наукові напрацювання, попередні практичні впровадження тих чі інших методів роботи. На сьогоднішньому етапі ми використовуємо різний досвід роботи з молодими козаками, залучаючи їх з раннього віку до козацького життя. Не всі педагоги, батьки йдуть нам назустріч. Все треба починати з сім’ї.

7. Президент МГО «Міжнародна Академія Козацтва» Ямненко М.І., (Київська область), відмітив, що попередній Президент України відмінив майже усі нормативні акти попередніх Президентів про розвиток козацького руху в Україні, тому треба звернутися до нового Президента України з пропозицією прийняти в новій редакції Укази стосовно діяльності козацьких організацій, громад, як осередків місцевого самоврядування, підрозділів територіальної оборони тощо. Органи влади мають виділяти кошти для цієї роботи, підтримувати козацькі ініціативи. При проведенні виборів до місцевих рад слід підготувати і висувати своїх представників кандидатами в депутати. Це допоможе в майбутньому приймати розумні рішення на місцях, щодо діяльності козацьких організацій. Маємо почути один одного.

Рішення: Прийняти інформацію до відома отаманів, про необхідність конструктивної роботи РОУ, координації дій козацьких організацій, доопрацювати Положення про Раду Отаманів України.

II. По другому питанню порядку денного:

Розгляд нової редакції проекту Закону України «Про Українське козацтво» доповів Верховний отаман Всеукраїнської організації «Всеукраїнська козацька громада», д.ф.н., генерал козацтва Полоз Ю.І., (м. Нікополь), який зупинився на аналізі окремих статей проекту Закону, про склад і структуру козацьких громад, про їх права, обов’язки та пільги членів козацьких громад, про Раду отаманів України при Президентові України .

Пропонується доопрацювати розділ про Особливості в діяльності козацьких організацій та їх об’єднань, а саме: право на придбання та володіння вогнепальною зброєю, носіння козацького облаштунку: шаблі, нагайки, інших предметів при виконанні державної козацької служби, на час перебування у підрозділах охорони правопорядку, національної гвардії, охороні державного кордону, інших військових козацьких формувань, право на пільги при участі в бойових діях, право на медичне забезпечення у разі поранення, у разі смерті козака право на пільги родини загиблого ,тощо.

Доповідач оголосив про необхідність доопрацювання данного проекту Закону та обговорення його положень на наступному засіданні РОУ .

У своєму виступі Земляний В.А. у питанні щодо доопрацювання проекту Закону, наполягав на підготовці проекту Указу Президента України «Про Раду отаманів України при Президентові України», що буде логічним переходом до обговорення та прийняття Верховною Радою України проекту Закону України «Про Українське козацтво».

У проект Закону запропонував внести зміни та доповнення , щодо мобілізаційного ополчення козаків, про підготовку та перепідготовку козацьких кадрів за рахунок держави, формування військових козацьких

підрозділів в системі Міністерства оборони України, про військові козацькі звання та нагороди, психологічну та фізичну підготовку козаків. Повідомив, що 23.07.2014 р. у Верховній Раді України О.Левандо особисто передав О.Турчинову проект Закону «Про Українське козацтво», а лобіювати розгляд та прийняття його не було кому. Треба активно підключити до цієї роботи козаків обраних до Верховної Ради України.

Виступили:

1. Микола Бондар, отаман відомої 4 сотні Майдану, висловився щодо обов’язкового очищення козацьких організацій від негідників, лжепатріотів України, а вже потім приймати закон «Про Українське козацтво». Передав привітання від козаків 12-го батальйону, які сьогодні перебувають на ротації в столиці України. Призвав присутніх отаманів, козаків про необхідність готувати козаків до бойових дій. Ним підготовлена програма навчання козаків, методичні матеріали про гру «Сокіл», «Джура», чим вони займаються на Трухановому острові в м. Києві. Є домовленість з Київською держадміністрацією про виділення землі для облаштування козацького поселення.

2. Верховний отаман «Об`єднаного козацтва України» Соколовський В.І., поділився своїми думками стосовно українського козацтва, як сили, яку б поважали в Україні. Як він розуміє питання – як держава відноситься до нас козаків? І сам відповів – ніяк!

Поки що козацькі традиції не сприймаються з поняттям серед населення. Потрібні підручники, посібники з виховання козаків. Навчальні заклади не готують вихователів, педагогів з козацької педагогіки. Вважаю за доцільне частіше проводити конференції, круглі столи з питань підготовки козаків, як підняти село, про козацькі громади. Державна влада просто боїться козаків.

3. Гетьман ІІІ-го Гетьманату Гузій В.І., (Чернігівська область), висловився про негативне ставлення керівництва держави до діяльності козацьких організацій, про корупцію у всіх структурах влади, про недотримання козацьких звичаїв. Я націоналіст і вірю в повернення народовладдя в нашій державі та приєднання до європейських цінностей. Зараз наших патріотів вбивають на безглуздій війні з РФ. Зупинити Україну вже не може ніхто! Вона буде вільною з нашою допомогою.

4. Отаман Всеукраїнської організації «Дніпровська Січ» Валерій Константинов - зупинився на протиріччях в проекті Закону «Про Українське козацтво», наприклад, у статтях - хто може бути членами козацьких громад. Згідно з ст. 37 Конституцією України козацькі організації не можуть мати воєнізованих формувань. Тобто, перед прийняттям Закону України «Про Українське козацтво» необхідно внести зміни до діючої Конституції України.

Інакше не можа бути розглядати наші проекти, якщо вони не корегуються з Основним Законом. Проект Закону необхідно доопрацьовувати. Не треба виключати можливість врегулювання окремих питань діяльності козацьких організацій через Укази Президента України. І наполегливо працювати з населенням, з владними структурами на місцях, щоб забезпечити підтримку наших намагань у виконанні статутних завдань козацьких організацій.

5. Отаман Всеукраїнської організації «Запорізька Січ» Борис Кривцов, зосередив увагу присутніх на тому, що зараз на його думку ніхто не буде приймати законів, які будуть відстоювати інтереси козаків. Зараз в Україні, крім РОУ, немає об’єднувачої козацької організацій. Ситуація в Україні унікальна. Думаю, що треба готувати проект Козацької Конституції, такого Основного Закону, який би захищав інтереси усіх козацьких громад, кожного козака. Я ініціюю дитячий козацький рух і знаю що робити. Готовий поділитися своїми досягненнями.

 Рішення:

1. Проект Закону України «Про Українське козацтво» доопрацювати з умовою врахування всіх зауважень , пропозицій членів РОУ та присутніх отаманів.

2. Президії РОУ зібрати пропозиції членів РОУ, опрацювати їх та винести на розгляд на наступне засідання РОУ.

III. З третього питання порядку денного: Прийняття нової редакції Положення про Раду отаманів України, доповів Костюк О.В., Гетьман ВГО «Соборне Гетьманське козацтво». Доповідач почав свій виступ з інформації про засідання РОУ 30.11.2013 р., на якому вже розглядалися зазначене питання. Але єдиної думки про цей документ до цих пір немає. Добре це чи погано? Ситуація в державі складна. Зараз при обговоренні проекту Закону України «Про Українське козацтво» ми торкалися питання статусу РОУ при Президентові України. Це розділ проекту Закону про Українське козацтво та держави України. В цьому розділі непогано виписані повноваження РОУ, завдання Державної козацької служби, Положення якої теж планується затверджувати Указом Президента України. Тож принагідно буде доопрацювати Положення про Раду отаманів України з урахуванням зауважень та пропозицій, висловлених на сьогоднішньому засіданні. Додатково підготувати проект Указу Президента України про затвердження цього Положення. Доповнити Положення новими пунктами про регламент діяльності РОУ, пунктами про міжнародну діяльність РОУ, тощо. Козацьку спільноту треба об’єднувати, це факт. Я вірю в те, що братовбивча війна скоро закінчиться і ми повернемося до вирішення надскладних питань в державі, як нам жити далі, як працювати з органами влади, місцевого самоврядування, з козацькими територіальними громадами та їх об’єднаннями.

На часі оновлення складу РОУ. Зі старим складом вже втрачені зв’язки.

Слава козацькій Україні!

Левандо О.П., Верховний отаман МГО «Об’єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва» - підвів короткі підсумки обговорення всіх питань порядку денного засідання РОУ, зазначивши що кожний отаман це окрема незалежна постать зі своїми думками та переконаннями.

РОУ – колективний (колегіальний) дорадчий орган Українського козацтва, Положення якого ми самі розробляємо і затверджуємо. Тому, ті критичні зауваження, розумні пропозиції учасників сьогоднішнього засідання увійдуть в проект Положення, а удосконалювати його можна постійно. Це наша справа. Головне, щоб ми працювали і дотримувалися його положень. На мою думку, РОУ має дислокуватися в Києві, де працюють центральні органи влади. Так легшее буде з ними співпрацювати.

Структурно РОУ я бачу таким: РОУ як козацький круг, на якому вирішуються всі організаційні питання діяльності козацьких організацій – підготовка засідань РОУ; організація підготовки нормативно-правових актів щодо нашої діяльності; зв’язок з центральними органами державної влади, міжнародними козацькими організаціями, інформування козацьких організацій, ЗМІ про діяльність козацькими громад.

Комітет начальників штабів козацьких організацій, як структурний орган РОУ, має вирішувати координаційні функції діяльності козацьких організацій, планування, аналіз, прогнозування діяльності РОУ,

здійснювати контроль за виконанням найбільш значних завдань РОУ. Пропоную направити працювати цей комітет в офісі В.Соколовського.

Комітет звичаєвого права, як структурний орган РОУ, буде займатися розробкою та впровадженням в життя козацьких традицій, звичаїв; організовувати та здійснювати люстрацію козаків (перевірку скарг на

дії окремих осіб козацької старшини); готувати до розгляду на засіданнях РОУ методичні розробки козацьких організацій, наукових установ, навчальних закладів з питань підготовки, виховання козаків тощо ( буде працювати в офісі Д.Сагайдака.).

Представництво РОУ у складі Голови Президії , її членів – як офіційних представників повинно мати своє постійне ,офіційне представництво , мати можливість регулярної присутності на будь яких форумах, зборах , включаючи засідання Комітетів Верховної Ради України, Міністерства оборони, Академії наук України, які постійно відбуваються у столиці нашої держави . У разі виникнення нових функцій РОУ склад її буде мінятися (Повний текст виступу О.Левандо з питання Програми Нової редакції Положення про РОУ надається окремо).

При обговоренні виступили:

1. Ямненко М.І., президент ВГО «Міжнародна Академія Козацтва» (Київська область), запропонував протягом місяця зібрати всі зауваження та пропозиції до проекту Положення про Раду отаманів України, президії РОУ, яку ми сьогодні затвердимо, доопрацювати проект і винести на затвердження на наступне засідання РОУ.

2. Отаман Ірпінської Січі Шевчук Петро, запропонував звернути особливу увагу членів РОУ на підбір, підготовку, перепідготовку козацької старшини. Цим питанням поки що ніхто не займається. Йде спонтанний процес формування, як козацьких організацій, так і якісного складу козацької старшини. Козацькі організації самостійно вирішують питання професійного навчання, фізичної підготовки козаків, проведення козацьких заходів, спортивних змагань,тощо. Ми не можемо дублювати СБУ, МОУ, МВС. Пора навести порядок в присвоєнні козацьких звань, нагородженні козаків та інших питаннях.

Рішення:

Згідно з проектом Положення про Раду Отаманів України засідання РОУ проводити: 1-2 рази на рік та підсумки на 10 день після Свята Покрови Пресвятої Богородиці - Дня Українського козацтва, затвердити оновлений склад РОУ(додається).

IV. По ІV-му питанню доповів Гетьман МГО «Козацтво Запорозьке» Д.Сагайдак ,який звернув увагу присутніх на текст Звернення до козацьких організацій України, Російської Федерації, який розданий всім членам РОУ, надрукований в міжнародній газеті «Об’єднаної Ради Українського та зарубіжного козацтва» «Козак» №1 (49) за листопад 2014 р., призвав всіх козаків зробити все, щоб припинити братовбивчу війну між козаками на українській землі, заради майбутнього України та всіх народів світу. Запропонував прийняти даний текст за основу. Президії РОУ доручити внести окремі корективи і направити текст усім козацьким організаціям, залученим до АТО на Сході України.

Звертаюсь до отаманів, козаків з проханням: працювати треба так, щоб нас не критикували, а поважали. Не будемо їсти один одного!

Братаймося козаки!

Рішення:

Доопрацьований текст Звернення направити усім козацьким організаціям, залученим до АТО на Сході України. Козацьким організаціям подати подання в обласні держадміністрації про створення люстраційних комітетів.

V. По V-му питанню: Обрання Президії РОУ-для голосування були запропоновані такі кандидатури та їх посади;

1. О. Левандо - Верховний отаман МО «Об’єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва»- Голова Президії.

2. Д.Сагайдак - Верховний отаман МО «Козацтво Запорізьке» - Заступник Голови Президії - Голова Комітету Звичаєвого права.

3. О.Костюк- Заступник Голови Президії, «Соборне Гетьманське козацтво».

4. Д.Сухінін – Заступник Голови Президії.

5. В.Седих- Голова Ради поважних козаків.

6. В.Земляний – Голова Комітету начальників штабів.

7. В.Іванюк –«Народна академія Українського козацтва».

8. В.Соколовський – «Обєднане козацтво України».

9. О.Притула – Всеукраїнська федерація «Спас».

10. Л.Шморгун- ВГО «Селянське козацтво України».

11. П.Побережний – Подільська Козацька Січ.

12. А.Пилипенко – Всеукраїнське об’єднання козацьких громад.

13. Ю.Засядьвовк – Лицарський орден ім.І.Сірка.

14. В.Гузій – Гетьман ІІІ-го Гетьманату.

15. М Бондар- отаман Майдану

16. Ю.Полоз- Всеукраїнська організація «Всеукраїнська козацька громада».

17. Ю.Руголь- Академія культурної спадщини Українського козацтва.

Кілька прізвищ не підлежать оголошенню , у в зв’язку з находженням отаманів в зоні бойових дій АТО.

Голосували – «За» - одноголосно.

VІ. Організаційні питання.

З метою поваги до козацького зібрання , виконання історичних козацьких традицій та дисципліни вважати ;

- обовязковим присутність членів РОУ на усіх засіданнях тільки у козацькому однострої;

- присутність отаманів та козаків у цивільному вбранні на засіданнях РОУ строго заборонена;

- організаторам засідань забезпечити , у разі необхідності, відповідні приміщення для переодягання;

- у цей складний період військового протистояння – польовий військовий одяг - вважати почесним різновидом козацького однострою.

Голосували – «За» - одноголосно.

Після прийняття резолюції в цілому Голова Президії РОУ О.Левандо подякував членів РОУ за присутність та активну участь у засіданні , прийнятті важливих для козацтва України рішень і оголосив про закінчення Х Надзвичайної Ради отаманів України.

Прозвучав Гімн України та оплески присутніх. Подальше дружне спілкування було продовжено після засідання.

Голова Президії РОУ О. Левандо Секретар М. Крисько

  Відео