Академія Генерального штабу

Козаки вчаться захищати свою землю

Відродження козацького руху в Україні й до сьогодні окремі громадяни сприймають за певний нонсенс, анекдот. Їм здається, що козацтво померло разом із указом Катерини ІІ у 1775 році. Але під час перепису населення у середині ХІХ століття на Полтавщині і Чернігівщині понад півмільйона українців записали себе козаками. Воно відновилося на початку ХХ століття під прапорами Павла Скоропадського і Симона Петлюри. Січові стрільці, вояки УПА, захисники України на Майдані, в зоні АТО називали й ідентифікують себе козаками. Отже, весь час існував генетичний зв’язок, який перервався у радянські часи. Але з боротьбою за незалежність країни сотні, тисячі громадян України, українці за кордоном відновили статус козаків. Тільки Міжнародна організація «Об’єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва» охоплює понад 40 тисяч козаків. І дуже добре, що зараз козацтво відроджується. В тому, що Україна є державою, вона завдячує і тим багатьом тисячам козакам, що гинули за неї. І зараз сам факт існування козацтва – пересторога всім тим силам, що дивляться на неї ласим оком.

16 червня 2016 року в м. Хмельницькому вперше в Україні та й світі здійснено перший випуск слухачів Академії Генерального штабу МГО «Об’єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва».

Два роки ми йшли до цієї видатної події. Ініціатором дійства став отаман Подільської Січі Петро Побережний, який підібрав та організував найбільш підготовлених козаків-подолян, що пройшли спеціальний курс навчання. Викладачами слухачів Академії стали знані в Україні та за кордоном науковці, історики, військові, представники козацької старшини, що мають знання і досвід викладання спеціальних дисциплін. Є серед них і розробники проекту Закону України «Про Українське козацтво». Не легко було обґрунтувати соціальні цілі та завдання українського козацтва у сучасний період, його стосунки з державою. У Концепції розвитку українського козацтва закладена мета, щоб сучасне українське козацтво здійснювало добровільну козацьку службу. Звісно, згідно із чинним законодавством, такого виду діяльності поки що не існує, але це є потреба часу. Ми пропонуємо, наприклад, допомогу військовикам на майже 600-кілометровому кордоні з Росією у Луганській області. Особливо сьогодні є проблеми в його охороні. Державна прикордонна служба не спроможна перекрити всі шпарини на кордоні. Чому б не надати право козакам селитися в цій зоні, щоб вони допомагали охороняти її. Це тільки один із напрямків. Козацтвом уже здійснюється військово-патріотична підготовка молоді у різних регіонах України. Тому ми вважаємо, що козацтво може стати окремою військовою структурою на зразок Національної гвардії США. Доцільно влаштовувати вишкільні табори з цивільної оборони. Навчати козаків не тільки стріляти чи ховатися у бомбосховищах. Дуже потрібна фізична підготовка козаків. Ми маємо здорове почуття національної свідомості й гідності, тому і взялися за таку нелегку справу.

На сьогодні дуже важливим є прийняття закону про Українське козацтво. Це дозволить упорядкувати нам як структуру, так і всі малочисельні козацькі об’єднання, зайняті поки що вибиванням грошей від держави. А для цього необхідні рішучі дії з боку влади. Поки таких дій ми не спостерігаємо з боку влади, тому самі взялися готувати дійовий резерв кадрів козацьких організацій. Перед захистом магістерських робіт слухачі Академії вишикувались в козацькому однострої. Під звуки козацького маршу внесли Прапор Академії. Головний духівник Подільської Січі протоієрей Токар Ігор освятив Прапор та благословив слухачів на успішну роботу.

Звичайно, магістерські роботи значно ще поступаються окремим виданням, монографіям, науковим працям. Але члени екзаменаційної комісії високо оцінили підготовлені слухачами Академії випускні роботи з усіх напрямків діяльності козацьких організацій. Слід зазначити, не багато документів збереглось, багато знищено, але слухачі академії намагалися працювати в архівах, і на основі цього досліджувати історію українського козацтва, подаючи її не в романтичному, а реалістичному світлі (наскільки це можливо). На майбутнє плануємо відкрити філії Академії в різних куточках України – Одесі, Нікополі, Донецьку, Дніпропетровську, Запоріжжі, Чернігові, Києві й за межами України. За наявності коштів плануємо видавати щорічні збірники наукових праць, проводити наукові конференції. Фахівці нашої Академії працюють на громадських засадах, паралельно читають пекції в різних навчальних закладах, спільно з козацькими отаманами досліджують козацькі теми. За час існування сучасного вільного українського козацтва ми зробили чимало. Однак попереду ще багато цікавих і корисних справ... Про ці та інші питання випускники Академії, керівництво МГО ОРУЗК, козаки Подільської Січі обговорювали, вирішували спірні питання 17 червня ц.р. на засіданні круглого столу.

Опис академічного знаку Академії Генерального штабу Міжнародної громадської організації «Об`єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва»:

1. Академічний знак має геометричну форму ромба, розмір якого складає по вертикалі 48 міліметрів, а по горизонталі 28 міліметрів. 2. По краю ромба розміщена біла смуга, з обох сторін виділена золотими тонкими лініями. Біла смуга собою символізує вищу освіту, яку отримав магістр Академії. 3. Посередині ромба на темно – бордовому – малиновому фоні розташована емблема міжнародної громадської організації «Об`єднана Рада Українського та зарубіжного козацтва». 4. Темно – бордово – малиновий фон академічного знаку символізує козацький історичний прапор, тобто кров, яку пролили в боях козаки за незалежність України. 5. Під емблемою українською мовою золотими буквами виписані слова: «Академія ОРУЗК». 6. На зворотній стороні академічного знаку вигравіруваний порядковий номер диплому магістра. Ескіз академічного знаку розробив священнопротоієрей о. Ігор Токар, генерал – лейтенант козацтва, духовний наставник Подільської козацької Січі ім. Б.Хмельницького МГО ОРУЗК, радник Президента Фонду «Новотех» з питань духовного відродження, індивідуальний член ВГО «СВПССУ «ЗВИТЯГА», депутат Лісовогринівецької сільської ради І скликання (виборчий округ №24).

Опис шеврону Подільської козацької Січі імені Богдана Хмельницького МГО ОРУЗК:

1. Шеврон має діаметр 9 сантиметрів. Являє собою коло, обведене золотою лінією. 2. В центрі шеврону розміщений білий козацький хрест,обведений по краям золотою лінією. 3. В центрі хреста розташований малий геральдичний щит гетьмана Богдана Хмельницького, обведений золотою лінією. 4. Під хрестом розміщені перехрещені дві золоті булави. 5. Зверху над хрестом в колі – надпис українською мовою золотими буквами «ПОДІЛЬСЬКА КОЗАЦЬКА СІЧ». 6. Внизу під хрестом і булавами надпис українською мовою золотими буквами: « ім. Богдана Хмельницького». 7. Верхній і нижній текст розділяють з правого і лівого боку маленькі срібні восьмикутні козацькі зірки. 8. Колір шеврону темно – бордовий – малиновий. Розробив ескіз шеврону священнопротоієрей о. Ігор Володимирович Токар.